Біологи навчилися прогнозувати сексуальну орієнтацію по ДНК

ГомосексуалістиНовий алгоритм, що враховує епігенетичну інформацію всього з дев’яти ділянок геному людини, дозволяє передбачити сексуальну орієнтацію чоловіків з точністю до 70 відсотків. Про це автор відкриття розповів на щорічному конгресі Американського товариства генетики людини, який проходить 6-10 жовтня 2015 року в Балтіморі.

Учені працювали з метилюванням ДНК — модифікацією молекули без зміни її нуклеотидної послідовності — на всій протяжності геному у пар однояйцевих близнюків чоловічої статі. Хоча ДНК у таких близнюків збігається, різні фактори середовища по мірі життя людей призводять до відмінностей у метилюванні. Таким чином вчені змогли прибрати вплив «чистих» генетичних відмінностей і виявити ефекти метилювання.

Всього дослідники провели аналіз ДНК 37 пар близнюків, один з яких був гомосексуалістом, і десять пар, де обидва близнюки дотримувалися нетрадиційної сексуальної орієнтації. Головною проблемою виявилася висока кореляція особливостей метилювання ДНК учасників дослідження. Це, а також величезний обсяг даних ускладнили визначення відмінностей, значущих для сексуальної орієнтації.

Поставлене завдання вчені змогли вирішити за допомогою алгоритму машинного навчання під назвою FuzzyForest. Вони з’ясували, що особливості метилування в дев’яти невеликих ділянках, розсіяних по всьому геному, можуть бути використані для прогнозування сексуальною орієнтацією з імовірністю до 70 відсотків.

«Наскільки нам відомо, це перша модель, здатна прогнозувати сексуальну орієнтацію на основі молекулярних маркерів. Раніше вчені вже визначали великі зони хромосом, пов’язані з сексуальною орієнтацією. Але наш підхід дозволив назвати конкретні ділянки — з точністю до окремих пар основ», — заявив автор дослідження Так Нгун (Tuck C. Ngun).

Для розуміння того, як саме метилювання ДНК на цих ділянках пов’язане з сексуальною орієнтацією, будуть потрібні додаткові дослідження. Зараз вчені тестують свій алгоритм на більш представницькій вибірці чоловіків (не близнюків).