Нобелівську премію з літератури присудили білоруської письменниці

Світлана АлексієвичНобелівська премія з літератури за 2015 рік присуджена білоруської письменниці Світлани Алексієвич з формулюванням «за багатоголосе звучання її прози та увічнення страждання і мужності». Про це повідомила постійний секретар Шведської академії Сара Даниус. Оголошення лауреата транслювалося в прямому ефірі на офіційному сайті премії. Урочиста церемонія вручення нагороди пройде 10 грудня в Стокгольмі.

Світлана Алексієвич — класик російськомовної літератури, автор таких книг, як «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Час ” секонд хенд».

Фаворитами букмекерських компаній в цьому році були модний японський письменник Харукі Муракамі, кенійський письменник Нгуи Ва Тхионго, норвезький драматург Юн Фоссе, американський класик Філіп Рот, австрієць Петер Хандке.

З 2015 року у Шведської академії новий постійний секретар. У червні 2015-го письменник, літературознавець і літературний критик Сара Даниус стала першою жінкою в 200-річної історії академії, яка опинилася у кріслі постійного секретаря. До нього цю посаду обіймав шведський історик, професор Петер Енглунд. Він був обраний членом Шведської академії в 2002 році, а з червня 2009-го був призначений її постійним секретарем.

У минулому році престижну нагороду отримав класик французької словесності Патрік Модіано. Тоді обґрунтування Нобелівського комітету було сформульовано так: «За мистецтво пам’яті, з яким він розкриває саме невловиме в людській долі і показує життя в окупації». Російською мовою книги Модіано публікує видавництво «Азбука-Аттікус».

Світлана Алексієвич розповіла, як розпорядиться присудженої їй Нобелівською премією з літератури. Текстову трансляцію прес-конференції вело Euroradio.

«Я за премію купую собі свободу. Я пишу книги дуже довго, а на це потрібні кошти — їздити, писати, друкувати. Тепер я зможу спокійно працювати, не думаючи, де взяти гроші», — сказала Олексійович. Розмір премії у 2015 році склав 8 мільйонів шведських крон (953 тисячі доларів США).

На думку письменниці, вона отримала премію не за якусь конкретну книгу, а за всю творчу діяльність, і зокрема, за п’ять творів з циклу «Червоний чоловік. Голоси утопії»: «У війни не жіноче обличчя», «Останні свідки», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва» і «Час ” секонд хенд».