Органічні забруднювачі в їжі та навколишньому середовищі пов’язали з діабетом

Хлорорганічні забруднювачі їжі навіть у низьких концентраціях можуть спричинити розвиток діабету першого типу. Такого висновку дійшли вчені Університету Осло, які показали, що деякі хімічні речовини, включаючи діоксини, здатні порушити вироблення інсуліну та викликати аутоімунне захворювання. Результати дослідження опубліковані у журналі Environment International.

Фахівці проаналізували зразки крові у 442 американських дітей та підлітків. У 182 осіб було діагностовано діабет першого типу з нормальною чутливістю до інсуліну, у 148 – діабет першого типу з резистентністю до інсуліну, а 112 здорових людей увійшли до контрольної групи. За значеннями концентрації поліхлорованих біфенілів (ПХБ) та різних хлорорганічних пестицидів у плазмі оцінювали ризик розвитку аутоімунного діабету. Дослідники також провели експеримент, у ході якого на бета-клітини підшлункової залози щурів впливали розчинами біфенілу та дихлордифенілдихлоретилену (DDE) у дозах, порівнянних з їх підвищеним вмістом у навколишньому середовищі.

Вчені виявили зв’язок між концентрацією у плазмі крові таких забруднювачів, як DDE, транс-нонахлор та ПХБ, та ймовірністю діагнозу діабету першого типу з нормальною чутливістю до інсуліну. Ця асоціація не спостерігалася для пацієнтів із резистентністю до інсуліну на фоні діабету. У ході експериментів ПХБ та DDE порушували здатність бета-клітин продукувати та секретувати інсулін у відповідь на глюкозу. Це супроводжувалося змінами експресії різних генів, які виявлялися чутливими до забруднювачів, а тривалий вплив тривалістю більш ніж два дні поступово вбивало клітини.

ПХБ і різні хлорорганічні речовини містяться у продуктах харчування, пластмасах, фарбах, будівельних матеріалах, грунті та воді і лише незначною мірою розщеплюються природним шляхом. У ряді країн продовжується використання містять хлор пестицидів для боротьби з комахами-шкідниками. При цьому 90 відсотків забруднювачів надходить до організму з м’яса, риби та молочних продуктів. Фахівці рекомендують вживати в їжу нежирну рибу, наприклад, сайду, тріску та пікшу, оскільки вона містить менше діоксинів та ПХБ.