Розроблено виявляє пестициди за кілька хвилин пристрій

Шведські вчені з Каролінського інституту вигадали, як виявити рівень вмісту шкідливих для здоров’я людини пестицидів в овочах та фруктах лише за кілька хвилин. За підтримки Європейської дослідницької ради (ERC) та Шведського фонду стратегічних досліджень (SSF) їм вдалося створити новий пристрій, який здатний виявляти небезпечні хімікати на продуктах харчування за допомогою наночастинок. Результати роботи описані у статті, опублікованій у Advanced Science.

Основу для розробки склало відкриття, зроблене ще в 1970-х роках: наносенсори SERS, які дозволяють проводити аналіз хімічних речовин у вкрай невеликій концентрації речовин, що вивчаються (збільшення молекул до мільйона разів). У ході експерименту фахівці завдали невеликої кількості партіон-етилу (сільськогосподарський інсектицид) на частину яблука. Після чого фрукт протерли ватним тампоном і занурили в розчин, який потім капнули на датчик пристрою виявлення пестицидів. За п’ять хвилин апарат визначив наявність шкідливих хімічних сполук.

Надалі дослідники хочуть протестувати свою розробку в інших галузях, наприклад, як детектор біомаркерів конкретних захворювань у місцях, де медична допомога обмежена.