Світовій економіці передбачили повернення у 1970-ті


Аналітики Світового банку (СБ) погіршили свій прогноз глобального зростання економіки та попередили, що в середині 2022 року настане пік інфляції, а потім вона поступово почне уповільнюватися. Про це йдеться у доповіді банку.

Загалом експерти пророкують, що виріс ризик стагфляції, і світова економіка може повернутися до того, що було у 1970-х. Тоді період інтенсивної стагфляції зажадав різкого підвищення відсоткових ставок у країнах з розвиненою економікою і викликав низку фінансових криз у країнах з ринком, що формується, і країнах, що розвиваються, нагадує CNBC.

Справа в тому, що з початку року глобальне зростання ВВП різко сповільнилося і, швидше за все, залишиться нижче рівня 2010-х. А інфляція, найімовірніше, буде підвищеною довше, ніж очікувалося на тлі глобальних перебоїв у ланцюжках постачання. Очікується, що глобальне економічне зростання знизиться до 2,9 відсотка цього року з 5,7 відсотка у 2021 році, що на 1,2 процентних пункти нижче за прогнозовані в січні 4,1 відсотка. “Багато країн буде важко уникнути рецесії”, – сказав президент Світового банку Девід Малпасс. Щоб знизити ризик повторення історії 50-річної давності, Світовий банк закликав політиків протидіяти стрибку цін на нафту та продукти харчування та організувати списання боргу для країн, що розвиваються.

Оцінюючи перспективи російської економіки, СБ різко погіршив прогноз щодо динаміки зростання ВВП країни на 2022 рік, який замість очікуваного зростання на 2,4 відсотки знизиться, на думку аналітиків банку, на 8,9 відсотка. Прогноз на 2023 рік також погіршений: замість прогнозованого зростання на 1,8 відсотки очікується падіння на 2 відсотки. Зростання має початися 2024-го: тоді російський ВВП збільшиться на 2 відсотки.

У нещодавній доповіді СБ говориться, що у світовій економіці вже почалася найсильніша за останні десятиліття цінова криза. Зростання цін на енергоносії разом з підвищенням вартості продовольства і добрив виявилося найістотнішим з 2008 року. «Загалом це наймасштабніший товарний шок, який ми пережили з 1970-х років. Як і тоді, шок посилюється різким зростанням обмежень у торгівлі продовольством, паливом та добривами», — констатував віце-президент СБ з питань справедливого зростання, фінансів та інститутів Індерміт Гілл.