У газовій оболонці Юпітера виявили незвичайний шар металів

Міжнародна група астрономів виявила, що газова оболонка Юпітера не має однорідного розподілу. Так, у внутрішній її частині, що становить 3-9 відсотків загальної маси планети, міститься більше металів, ніж у зовнішніх шарах газового гіганта. Результати, опубліковані в журналі Astronomy & Astrophysics і коротко описані в прес-релізі на Phys.org, вказують на ключову роль планети зималей у формуванні Юпітера.

Дослідники побудували ряд теоретичних моделей, що описують будову газової оболонки Юпітера, у своїй дані спостережень, отримані зондом Juno, служили обмеженням можливі сценарії розподілу металів. В астрономії металами називають елементи важчі за водень і гелій.

Виявилося, що до центру планети вміст металів різко збільшується, досягаючи загальної маси в 11-30 мас Землі. Газовий гігант, подібний до Юпітера, під час свого формування може набувати метали двома шляхами: акрецією або дрібних фрагментів (на ранньому етапі), або більших тіл – планетезималей, також званих зародками планет. У випадку з Юпітером незвичайна концентрація металів у газовій оболонці пояснюється другим сценарієм, оскільки будь-яка планета стає досить великою, починає відштовхувати дрібні об’єкти від себе.

За словами авторів роботи, результати моделювання показують, що на Юпітері немає перемішування матеріалу між шарами газової оболонки. Раніше вважалося, що на газовій планеті відбувається конвекція як у води, що кипить у каструлі.