Учені допустили регенерацію зубів у дорослих людей

ЗубиВивчивши механізм регенерації зубів у прісноводних риб цихлид, вчені з’ясували, наскільки легко маніпулювати цим процесом — що зробить можливим запустити його і в організмі людини (люди, як і інші ссавці, на все життя отримують лише два набори зубів). Дослідження представлено в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Американські біологи вивчали, як зуби і смакові рецептори виростають в ембріонах риб з одних і тих же епітеліальних тканин. У риб, на відміну від людей, відсутній язик, і смакові сосочки перемежовуються з зубами.

Різні види цихлид, що живуть в озері Малаві, пристосувалися до несумісних для проживання умов середовища. Одні риби харчуються планктоном, захоплюючи його цілком — зуби їм майже не потрібні. Інші відщипують водорості з каменів: для цього потрібні і зуби, і численні смакові рецептори (щоб відрізняти корисні водорості від шкідливих).

Вчені схрестили цихлид двох споріднених видів і вже на другому поколінні гібридів визначили генетичні відмінності, які відповідають за щільність і концентрацію обох елементів. Крім того, вони знайшли кілька загальних генів, пов’язаних з розвитком зубів і смакових рецепторів у мишей.

Занурюючи ембріони риб в хімічні розчини, біологи навчилися маніпулювати розвитком тканин, прискорюючи розвиток зубів або рецепторів. Ці зрушення відбулися вже на п’ятий-шостий день життя плоду (коли щелепи тільки починають формуватися).

Незважаючи на кардинальні відмінності в анатомії, два типи об’єктів виникають в одній і тій же епітеліальній тканині щелеп. Правильні хімічні сигнали можуть змусити зуби регенеруватися з цієї тканини і у людей, вважають вчені.

«Ми й не думали знайти таку гнучкість у розвитку настільки різних структур. У кінцевому рахунку це означає, що епітелій в роті людини, може бути менш гнучким і податливим. Ми спробуємо змусити його виробляти як зуби, так і смакові рецептори. В цьому напрямку рухаються наші дослідження», — заявив співавтор статті Тодд Стрілмен (Todd Streelman).

Однак вчений попереджає, що виростити нові зуби буде недостатньо — не менш важливо зрозуміти, як у цих органах формуються нерви і кровоносні судини, без яких вони не можуть функціонувати.