Знайдені клітини, що визначають сексуальну поведінку самців

Хробаки-нематоди Caenorhabditis elegansСтатеві відмінності в поведінці неможливі без двох особливих нейронів мозку. До такого висновку прийшли британські вчені, які працювали з хробаками-нематодами Caenorhabditis elegans — відомим модельним організмом. Дослідження опубліковане в журналі Nature.

Біологи вивчали відмінності статей, які проявляються в поведінці і, зокрема, в когнітивних процесах. Навчання, або здатність перебудовуватися в нових умовах, відіграє важливу роль у репродуктивному успіху, однак нейрофізіологічна основа цієї здатності все ще залишається маловивченою (навіть у примітивних організмів).

Аранца Баріос (Arantza Barrios) і її колеги виявили в нервовій системі C. elegans, у ділянці голови, два нейрони, які отримали назву MCM («таємничі клітини самців»). Ці нейрони утворюються в міру статевого дозрівання самців з клітин глії, причому їх поява залежить тільки від «підлоги» цих клітин — ЧСЧ формуються тільки з гліальних клітин з чоловічими хромосомами.

Дія нейронів MCM перевірили за допомогою класичних експериментів на умовний рефлекс. Виявилося, що для самців, що володіють цими клітинами, секс (за умови наявності партнерів) виявився важливішим пошуку їжі. У представників іншої статі C. elegans (гермафродитів) і у самців, позбавлених нейронів MCM хірургічним шляхом, голод виявився пріоритетним стимулом.

Вчені підкреслюють, що їм вперше вдалося зв’язати анатомічні відмінності (за статевою ознакою) в ділянках мозку з характерним для представників однієї статі поведінкою.