Чому закривають унікальний пансіонат для соціальної реабілітації інвалідів

invea782Десятирічна історія самарського пансіонату для активних інвалідів-колясочників може закінчитися в січні 2016 року. Обласне міністерство соціально-демографічної політики вважає, що утримувати таку установу за теперішніх часів надто дорого – навіть незважаючи на те, що інваліди готові доплачувати за своє проживання. Вивчивши ситуацію і проаналізувавши обласний бюджет, «Лента.ру» вишукала способи зберегти унікальний пансіонат в його нинішньому вигляді.

«Самарський пансіонат ветеранів праці та інвалідів», або попросту 8-я Просіка – це невелике селище з 23 котеджів, побудований десять років тому на околиці Самари. Пансіонат унікальний тим, що орієнтований не тільки на проживання, а й на соціальну реабілітацію інвалідів-колясочників. Невеликі комфортабельні будинки, розраховані на проживання двох осіб, можливість облаштувати життєвий простір по своєму смаку, всі умови для інтеграції в суспільне і професійне життя.

Жителі 8-й Просіки запідозрили недобре у вересні. Саме тоді колясочниця Ольга Артамонова, яка хотіла оселитися в пансіонаті, залучена можливістю активного життя і роботи викладачем в ізостудії, отримала відповідь з регіонального міністерства соціально-демографічної та сімейної політики: «заселяти, але на три місяці. Потім оптимізація і розформування».

Також по темі: Как сделать жизнь пожилых людей лучше?

Рішення виглядає дивним. Зразково-показове установа довгі роки приносило іміджеві дивіденди Самарської області. На 8-ю просіки регулярно привозили гостей федерального рівня. Навесні минулого року, наприклад, губернатор Микола Меркушкин привіз главу Пенсійного фонду РФ Антона Дроздова і депутата Держдуми Олександра Хинштейна на відкриття соціально-побутового центру, побудованого на території пансіонату. «Людям з обмеженими можливостями здоров’я дуже важливо бути корисними і потрібними суспільству, заробляти гроші», – наводить слова з виступу Меркушкина обласна урядова газета «Волзька комуна».

З тих пір центр так і не розпочав роботу. Можливо, це відбудеться після запланованого об’єднання 8-й Просіки з ГБУ СО «Соціально-реабілітаційний центр для громадян похилого віку та інвалідів” Іпотерапія “». Тільки нинішнім мешканцям пансіонату це об’єднання не обіцяє нічого хорошого. За планами оптимізації, оприлюдненими наприкінці жовтня, їх очікує розселення в інші соціальні заклади. Вони переїдуть за сотні кілометрів від Самари, втратять соціальні зв’язки і робочі місця. «Передбачуваний позитивний ефект від реорганізації пансіонату для одних людей відбудеться за рахунок зниження якості життя інших людей», – зачитує чергове звернення до Миколи Меркушкина автослюсар Сергій Ягодкин, переробили всі автомобілі жителів 8-й Просіки, включаючи власний, на ручне управління.

Пансионат инвалидов в Самаре расселяют?– видео

Відповіддю на попереднє звернення став лист обласного міністра соціально-демографічної та сімейної політики Марини Антимонова голові профільного комітету губернської думи Миколі Ренцо, який взяв ситуацію на контроль. Міністр повідомила депутату, що «деякі інваліди за станом здоров’я не можуть проживати в даному пансіонаті зважаючи на їх потреби в постійному сторонньому догляді». Необхідність розселення міністр Антимонова аргументувала ще й тим, що на території пансіонату, за її даними, постійно присутні сторонні люди: «Більшість проживаючих перестали дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, ведуть асоціальний спосіб життя».

«Бомж, повія, сутенер, алкоголік, наркоман, – перераховує мешканка 8-й Просіки Юлія Ломкін свої асоціації зі словом” асоціальний “. – Ми тут, на їхню думку, на кого схожі? »Юлія живе на 8-й просіці вже два роки і офіційно працює в кабінеті реабілітації колясочників. «Так, ми смажимо шашлики, запрошуємо гостей, дозволяємо собі виїжджати в кіно і театри, повертаючись після встановлених 22:00», – наводить приклади свого «асоціальної» поведінки сусідка Ломкін Тетяна Акініна. Вона живе тут з дня заснування пансіонату і працює заступником голови асоціації інвалідів «Десниця». На стіні її кімнати – колекція грамот за активність і заслуги перед містом. «Коли мене брали сюди два роки тому, – продовжує Ломкін, – в міністерстві особливо цікавилися, активна чи я, чи буду брати участь у суспільному і професійному житті. Тепер же, виходить, нас цим же і докоряють! »

Виглядає саме так. У листі Антимонова сказано, що «окремі проживають займаються підприємницькою діяльністю, але стаціонарне обслуговування оплачують виходячи з розміру призначеної ним державної пенсії, не враховуючи інші джерела доходів». Іншими словами, міністра засмучує, що деякі інваліди могли б платити більше, але не роблять цього.

Але інваліди, як з’ясовується, готові платити. «Ми пропонували перевести хоча б частину котеджів, де живуть активні, працюючі інваліди, в соціальне житло, – говорить завідувачка кабінетом реабілітації і одна з найбільш активних мешканок 8-й Просіки Катерина Сизова. – Житло залишиться державною, а ми платили б комунальні витрати і все, що належить за договором соцнайма. Але нам сказали, що це не варіант: все одно будуть порушуватися правила проживання в пансіонатах звичайного типу, до яких відноситься і наш. Про активність інвалідів, за яку завжди ратувало обласне уряд, схоже, вже забули ».

Створюється враження, що для обласного керівництва саме фінансова складова виходить на перший план. Адже Антимонова невипадково вказує у своєму листі, що «щомісяця на утримання одного інваліда, проживаючого в пансіонаті (8-я Просіка – прим.« Стрічки.Ру ») витрачаються грошові кошти в розмірі 42 200 рублів, що фактично в два рази перевищує середню вартість утримання в інших пансіонатах ».

В умовах кризи регіональні влади вишукують будь-які можливості зберегти бюджет, і керівництво Самарської області – не виняток. «Так, у нас дійсно кризовий варіант головного фінансового документа, – констатує соціолог Бела Нікітіна, громадський експерт по бюджету регіону. – Але у випадку з 8-й просіці ми хочемо єдину точку росту в соціальній сфері звести до загального рівня. Від можливості розвитку перейти до принципом “всім сестрам по сережках”. При тому що 17000000, які йдуть на фінансування одного пансіонату, погоди не зроблять, якщо їх “розмазати” по всім ».

Економія дійсно виходить смішна. У 2014 році на 8-ю просіки бюджет виділив 17,1 мільйона рублів – близько 42 тисяч на людину в місяць. Однак якщо вірити бюджетним документам міністерства, на утримання пансіонату пішло 15,2 мільйона – близько 37000 на людину. Для порівняння: в пансіонаті «Великі Глушице» зміст однієї людини до оптимізації обходилося небагатьом дешевше – в 34,5 тисячі щомісяця. Але це більше ста кілометрів від Самари. Що робитимуть там активні інваліди, у яких усе життя, робота і коло спілкування в обласному центрі?

І все ж при загальному невдоволенні жителі 8-й Просіки визнають співробітників міністерства такими ж заручниками ситуації. Зрештою, завдання оптимізувати бюджет схожий на тих, з якими стикаються багато з них, складаючи заявки на програми державної підтримки малого бізнесу. Громадські слухання по бюджету-+2016 пройдуть в грудні, а значить – є час для аналізу та зустрічних пропозицій.

Приміром, типова «спляча» стаття: «матеріальна допомога тим, хто опинився у важкій життєвій ситуації». Більшості жителів області чи відомо про можливість, при біді отримати від держави певну кількість грошей. Якщо перевірити, як часто і хто саме звертається за такою допомогою, то в цих 10,2 мільйона рублів, можливо, знайдуться резерви для оптимізації.

Пильної уваги заслуговують і статті з круглими цифрами, а таких у соціальній частині бюджету чимало. Рівне 285000000 виділяється на субсидії в рамках підпрограми «Молодій родині – доступне житло». Можливо, тут знайдеться мільйон-другий, необхідний пансіонату або іншим потрапили під оптимізацію установам. А ще чиновники можуть послідувати принципом «почни з себе» і пошукати приховані резерви у витратах на оренду та придбання житла для держслужбовців і для цивільних службовців. В одній тільки соціальної частини бюджету в 2016 році на ці цілі закладено 28,5 мільйона рублів.

Але все це дрібниці у порівнянні зі статтею, яку губернатор Меркушкин не бажає скорочувати ні в якому разі: майже 148 000 000 рублів віднесе з бюджету області стаття «Новорічні подарунки». Бажання губернатора побути Дідом Морозом по-людськи зрозуміло, але для того, щоб зберегти 8-ю просіки в її теперішньому вигляді, досить і десятої частини «подарункових» грошей.

Зберегти 8-ю просіки важливо все за тими ж репутаційним міркувань. Наближається чемпіонат світу з футболу, який разом з іншими містами Росії приймає Самара. «Таке велике міжнародна подія неминуче тягне за собою розмови про доступною середовищі, – нагадує Бела Нікітіна. – Чому не показати гостям чемпіонату, в тому числі і людям з обмеженими можливостями, приклад того, що владі вдалося зробити в цій галузі? Те, що працює, в чому ми дійсно молодці ».

Минулої неділі в Самарській обласній юнацькій бібліотеці відкрилася творча майстерня «СамАрт». Серед відвідувачів багато дітей з обмеженими можливостями. А в числі педагогів, які навчають дітей основам прикладного мистецтва, – Ольга Артамонова, та сама колясочниця з 8-й Просіки, якій дозволили вселитися на три місяці. Навряд чи вона зможе продовжувати свою активну діяльність в ста кілометрах від обласного центру.