Глобальній економіці передбачили епоху млявого зростання та високих цін

У 2022 році на світову економіку чекає різке уповільнення темпів зростання — до 2,9 відсотка порівняно з 5,7 відсотка минулого року, йдеться в повідомленні Світового банку (СБ), що надійшов до редакції «Ленты.ру». Відповідні прогнози організація наводить у доповіді «Перспективи розвитку світової економіки».

У січні передбачалося, що глобальний ВВП у поточному році зросте на 4,1 відсотка. Проте економіку гальмує ситуація, що склалася з початком російської військової спецоперації в Україні: вона вступає в нову епоху розвитку, яка може виявитися затяжним періодом млявого зростання і високої інфляції.

Президент СБ Девід Малпасс зауважив, що зростанню заважає не лише конфлікт в Україні, але також локдауни в Китаї, порушення ланцюжків постачання та ризики стагфляції — ситуації, в якій економічний спад супроводжується підвищенням цін. «Ринки чекають, і тому потрібні термінові заходи, щоби стимулювати виробництво і не допустити обмеження торгівлі. Фіскальну, грошово-кредитну, кліматичну та боргову політику необхідно змінити з метою протидії нераціональному використанню капіталу та боротьбі з нерівністю», — наголосив він.

У розвинених економіках, вважають в організації, у 2022 році темпи зростання становитимуть 2,6 відсотка (у 2021 році показник досягав 5,1 відсотка), а у 2023 році продовжать зниження – до 2,2 відсотка. У країнах, що розвиваються, темпи зростання цього року впадуть до 3,4 відсотка в порівнянні з 6,6 відсотка в 2021-му, що набагато нижче за середній показник. Фахівці зазначили, що негативний вплив подій в Україні «повністю нейтралізують будь-який приріст, який може бути отриманий найближчим часом деякими експортерами сировини через зростання цін на енергоресурси».

Одним із таких великих світових експортерів енергоносіїв є Росія, яка також стикається із санкціями західних держав. Фахівці очікують, що в умовах обмежень на неї очікує зниження ВВП. За найоптимістичнішим прогнозом, озвученим помічником президента Максимом Орєшкіним у середині травня, падіння становитиме до п’яти відсотків.