Китайські учені створили плащ-невидимку для мишей

МишаКитайські учені розробили мишачий плащ-невидимку. Це пристрій приховує теплокровних тварин від хижаків з термолокаторами, і при деякій модернізації вінзможе захистити солдатів від виявлення за допомогою тепловізорів. Відкриття представлено в журналі Advanced Optical Materials, а коротко про нього повідомляє New Scientist.

Фізики з Чжецзянського університету (Ханчжоу) змоделювали ситуації полювання змії на мишу. Через видошукач тепловізійної камери вони спостерігали за іграшкової мишею, нагрітою до температури 35 градусів за Цельсієм. Фальшивого гризуна помістили в порожнину, що всередині нагадує гармошку структури з германію. Цей пристрій спрямовував інфрачервоне випромінювання від об’єкта навколо порожнини, а потім знову «випрямляв» хвилі, створюючи для камери ілюзію того, що вони пройшли крізь об’єкт.

Плащ-невидимку випробували, закривши ним нижню частину тулуба іграшковою миші. В результаті камера побачила тільки голову, яка ніби парила в повітрі, пояснюють вчені. Новий пристрій працює навіть при мінливій від 30 до 45 градусів температурі середовища навколо іграшки.

Китайський винахід є першим тепловізійним плащем-невидимкою. Зазвичай творці таких пристроїв звертаються до радіо-, мікрохвильового випромінювання та постійного струму через технічні проблеми: чим менша довжина хвилі випромінювання, тим меншим повинен бути середній розмір деталей. Робота з видимим світлом вимагає створення метаматеріалів (речовин, чиї властивості залежать насамперед від структури, а не від хімічного складу) з нанометровим розміром деталей. Зараз найкраще досліджені плащі-невидимки, які працюють в мікрохвильовому діапазоні. Їх навчилися робити м’якими і мікроскопічними.