Лех Валенса запропонував США збивати російські літаки

valensa59d8Колишній президент Польщі Лех Валенса заявив, що на місці американських моряків збив би російські літаки пролетіли в квітні в Балтійському морі поряд з есмінцем ВМС США «Дональд Кук». Про це він заявив в інтерв’ю радіостанції RFL, опублікованому в суботу, 2 липня.

«На місці командира цього корабля, якщо б ці [російська] літаки пролетіли, я б збив їх. Але не так, щоб пілоти загинули. Я б стріляв по крилу», — заявив Валенса.

При цьому колишній польський лідер висловив упевненість, що подібний інцидент не привів би до війни, оскільки Росія, на його думку, також не зацікавлена в цьому. «Вони хочуть перемогти шляхом залякування і шантажу. Росія не може дозволити собі конфлікт, це занадто дорого», — додав Валенса.

Два російських фронтові бомбардувальника Су-24 наближалися до есмінця «Дональд Кук» в Балтійському морі 11 і 12 квітня. Американська сторона назвала ці маневри непрофесійними і небезпечними. У Міноборони Росії, у свою чергу, сказали, що всі польоти літаків російських ВКС виконуються в строгій відповідності з міжнародними правилами використання повітряного простору над нейтральними водами.

У листопаді 2015 року турецькі ВПС збили російський Су-24, який брав участь в антитерористичній операції в Сирії. Обидва члени екіпажу встигли катапультуватися, один з них був обстріляний з землі бойовиками і загинув. Після цього відносини між Москвою та Анкарою різко загострилися і покращилися лише наприкінці червня 2016 року після того, як президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган приніс вибачення за інцидент.

Лех Валенса в 1980 році створив профспілка «Солідарність», зіграв ключову роль у виході Польщі з орбіти впливу СРСР у 1989 році. Він був польським президентом з 1990 по 1995 рік.