Вперше побудована легендарна сфера Архімеда

27/09/2015

 
Колишній куратор Музею науки в Лондоні і механік Майкл Райт побудував модель легендарної сфери Архімеда, яка демонструє уявлення стародавніх греків про будову Всесвіту дві тисячі років тому. Механічна модель вперше постане перед публікою 27 вересня 2015 року на виставці в місті Базель у Швейцарії. Коротко про неї повідомляє Nature.
 
Металева сфера, побудована Райтом багато в чому завдяки припущенням і власній ерудиції, відтворює рух Сонця, Місяця і п`яти планет на нічному небі. Сфера виготовлена з міді (хоча, як вважає Райт, оригінал, швидше за все, був цинковим) і має діаметр 20 сантиметрів. За словами астрофізика Майкла Едмундса з Кардіфського університету у Великобританії, вчені в давнину також могли побудувати щось подібне.
 
Більшість сучасних вчених вважають, що сфера Архімеда, якщо вона дійсно існувала, відображала положення астрономічних об`єктів на площині, а не сфері. Райт не погодився з такою точкою зору, і для демонстрації можливості створення сфери побудував її сам.
 
Про сферу Архімеда згадували кілька стародавніх письменників і поетів. Найяскравішу і найбільш ранню згадка можна зустріти у Цицерона в романі I століття до нашої ери. У творі давньоримського філософа і історика описуються події 212 року до нашої ери, коли полководець Марк Марцелл напав на рідне для Архімеда місто Сіракузи і після його розграбування взяв собі лише механічну сферу Архімеда.
 
Спочатку історики вважали, що опис Цицерона є вигаданим, або сильно перебільшеним. Проте подальші дослідження найдавніших механічних годинників показали, що древнім грекам було під силу створення складних механізмів, пише cupol.lviv.ua.
Так, у виявленому в 1901 році поряд з островом Антикітери на затонулому кораблі в Егейському морі годиннику міститься близько 30 бронзових шестерень в дерев`яному корпусі розміром 33 на 18 на 10 сантиметрів. Знахідка датується приблизно сотим роком до нашої ери. Годинник (як вважають багато вчених) добре зберігся і є найдавнішим з відомих науці аналоговим механізмом.

Повернутися до списку новин

Кино, рецензии, новости, обзоры

Архів публікацій

Останні публікації

Інші публікації