Сьогодні у світі: цікавинки

Рівень інсуліну в крові програмує жирову тканину

05.12.2012

Інсулін в крові Учені з'ясували, що високий рівень інсуліну приводить до ожиріння, а організми із зниженим рівнем цього гормону швидко спалюють жирову тканину, витрачаючи запасену в ній енергію незалежно від дієти, зазначається у статті, опублікованій в журналі Медична планета.

В організмі ссавців існує два типи жирової тканини, так звані "біла" і "бура". Бура жирова тканина переважає у дитинчат. Вона має бурий відтінок через густу мережу капілярів і дуже легко розщеплюється, виділяючи калорії, оскільки основна її функція — швидко давати енергію для обігріву. У дорослому організмі переважає білий жир, в якому гірше кровопостачання і який "працює" на довгострокове запасання енергії і розщеплюється насилу.

Співробітники Університету Британської Колумбії (Канада) провели серію експериментів на мишах і довели, що знижений рівень інсуліну в крові у тварин перепрограмує їх жирові тканини: вони починають працювати в "дитячому" режимі — з дуже високим метаболізмом.

Для чистоти експерименту учені клонували мишей, надаючи їм тільки один ген, що відповідає за виробництво в організмі інсуліну. Таким чином, вони одержали гризунів, які відрізнялися один від одного тільки природним рівнем цього гормона.

Всіх мишей посадили на дієту з високим вмістом жирів і стежили за змінами їх маси тіла і станом печінки. З'ясувалося, що миші з генетично заниженим рівнем інсуліну, не дивлячись на нормальний апетит, не додали у вазі, їх печінка також виявилася менше схильна до відкладення жирів.

Як виявилось, жирові тканини дорослих мишей з пониженим вмістом інсуліну в крові зберігали високий метаболізм, характерний для молодого організму.

На думку авторів дослідження, це відкриття може в майбутньому привести до створення ліків, які блокуватимуть надмірне вироблення інсуліну для боротьби з ожирінням. На сьогодні таких ліків, перевірених і безпечних, не існує.