Сьогодні у світі: цікавинки

Учені навчили роботів обманювати один одного

05.12.2012

Військовий робот Учені з'ясували, що високий рівень інсуліну приводить до ожиріння, а організми із зниженим рівнем цього гормону швидко спалюють жирову тканину, витрачаючи запасену в ній енергію незалежно від дієти, зазначається у статті, опублікованій в журналі Медична планета.

З дитинства нас вчили, що обманювати недобре. Проте практично кожна людина в тій чи іншій мірі використовує обман в повсякденному житті. Часто без нього просто не обійтися. Від уміння блефувати і здійснювати обманні маневри залежить не тільки результат партії в покер, але і доля військової операції.

Учені з Технологічного інституту Джорджії (Georgia Tech) турбувалися проблемою, як навчити одурювати роботів. У дослідження є вельми серйозний замовник в особі Управління військово-морських досліджень (Office of Naval Research). Фахівці цього підрозділу Військово-морських сил США вважають, що така технологія може знадобитися для військових машин майбутнього.

Потрібно сказати, що завдання виявилося не таким простим. Адже, щоб когось обдурити, необхідно розуміти хід його думок. Розробити універсальну схему інженерам вдалося, спостерігаючи за поведінкою білок і невеликих пташок. Перші активно користуються хитрістю, коли ховають запаси корми, другі використовують блеф, щоб захиститися від хижака.

Білки створюють тайники з горіхами і жолудями і регулярно перевіряють їх збереження, переміщаючись від одного до іншого. Але якщо вони помічають поблизу своїх родичів, їх поведінка кардинально змінюється. Вони починають "оглядати" неіснуючі сховища, пускаючи любителів поживитися за чужий рахунок по помилковому сліду.

Команда під керівництвом Рональда Аркіна (Ronald Arkin) навчила білячим трюкам невеликого мобільного робота. Керуючись програмою, він заховав об'єкт і охороняв його, використовуючи прийом з помилковими тайниками. Таким чином йому вдалося обдурити іншого робота, який повинен був знайти заховане.

"Подібна тактика може бути використана для роботів, які охороняють військові склади або боєприпаси на полі бою, — говорить Аркин в прес-релізі інституту. – Це допоможе їм обдурити ворога і виграти час до підходу підкріплення".

При складанні програми дослідники також використовували модель поведінки арабських дроздових тимелій (Turdoides squamiceps). При появі хижака ці птахи подають сигнал тривоги, після чого збиваються в зграю і, створюючи багато шуму, імітують контратаку. Маленькі пташки не мають реальної можливості протистояти ворогам, але вони можуть оцінювати ризик і визначати кількість особин в загоні, достатню для спонукання ворога до втечі.

"У військовій операції робот, позбувшись засобів до оборони, може імітувати здатність битися, — говорить Аркін. – Бути чесним в такій ситуації означає потрапити до рук ворога, тоді як обман може усунути або мінімізувати загрозу".

Дослідники особливо підкреслюють необхідність серйозного обговорення питань, зв'язаних з використанням їх технології на практиці. Адже не виключено, що роботи, навчившись обдурювати ворога, зможуть використовувати свої здібності проти своїх творців. У такому разі побоювання деяких організацій, які виступають проти бойових роботів, можуть виявитися не безпідставними.

Результати роботи опубліковані у журналі Військовий експерт.