Сьогодні у світі: цікавинки

Старіння мозку призводить до зростання довірливості

05.12.2012

Літня жінка Нейровчені пояснили, чому велика частина жертв шахраїв - це люди літнього віку. Справа не в тому, що серед пенсіонерів більше людей з тими або іншими когнітивними порушеннями, а в тому, що абсолютно здоровий мозок при старінні частково втрачає здатність розпізнавати підозрілих осіб.

Дослідники з університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі, які опублікували результати своїх експериментів на порталі 100news.net, показували добровольцям різного віку серію фотографій. На знімках були обличчя, які пропонувалося оцінити як такі, що вселяють довіру або, навпаки, підозрілі; виданий учасникам дослідів опитувальник ранжував ступінь довіри від -3 (відверті пройдисвіти) до 3 (повна довіра) балів. І літні люди, як показав аналіз результатів експерименту, схильні давати вищі оцінки... скептично настроєний читач тут відмітить, що це може бути зовсім не нейропсихологічний, а культурний ефект, пізніші покоління можуть бути менш довірливі у принципі.

Але психологи не просто так витрачають гроші платників податків. Вони не просто давали опитувальників добровольцям, а ще і садили їх в магнітно-резонансний томограф, який дозволив поспостерігати за активністю мозку. У пенсіонерів була менш активна невелика ділянка кори, яка, що найцікавіше, пов'язана з обробкою сенсорної інформації від власного тіла. З активністю цієї ділянки мозку пов'язано те, що виражається зворотом "нутром чути" - невизначене відчуття небезпеки, яке сприймається як якесь внутрішнє відчуття; можливо, що з віком здатність такого "чуття" знижується через старіння нервової системи.

Варто підкреслити, що при цьому йдеться про нормальні (наскільки взагалі нормально старіння), а не патологічні процеси. Пенсіонерів, за даними Американського бюро розслідувань, обманюють набагато частіше від всіх інших - 80% всіх жертв шахраїв старше 65 років; продаж яких-небудь диво-ліків або відвертого непотребу під виглядом чарівної побутової техніки зустрічається, на жаль, не тільки в Росії, але і в більшості країн світу. У низці випадків довірливість дійсно може бути зумовлена, скажімо, ранньою стадією хвороби Альцгеймера, але робота каліфорнійських психологів повинна змусити ставитися до жертв обману з більшим пієтетом. Підозрювати маразм у бабусі, яка купила на всю пенсію біологічно активних добавок, явно передчасно.

Підозрілими ознаками були названі фальшиві усмішки (що не зачіпають м'язи у очей), відведений убік погляд, а також злегка нахилена назад голова.