Вчені дізналися про повернення давніх людей з Євразії в Африку

Вхід у печеру МотаВчені вперше прослідковували геном древнього африканця і з’ясували, що в генах жителів континенту присутня набагато більше євразійського матеріалу, ніж вважалося раніше — з-за таємничою поворотної міграції з Євразії, яка сталася приблизно за тисячу років до нашої ери. Про це повідомляє журнал Science.

ДНК для аналізу взяли з черепа чоловіка, похованого приблизно 4500 років тому в печері Мотай на Ефіопському нагір’ї. Печера виявилася досить сухою і холодною, щоб молекули ДНК витримали кілька тисяч років і не розпалися. До цього генетичний аналіз стародавніх людей проводився тільки з останками з помірних і приполярних широт.

Людина з Моти жила задовго до таємничої міграції першого тисячоліття до нашої ери, коли мешканці Близького Сходу несподівано почали заселяти Африканський Ріг. Проте аналіз ъъ генома показав, що ці євразійці-мігранти були близькими родичами хліборобів раннього неоліту, які почали заселяти Європу сім тисяч років тому (витісняючи звідти палеолітичних мисливців). Іншими словами, в Африку повернулися нащадки тих самих груп, які чотири тисячі років тому переселилися з Близького Сходу на Балкани і далі в Європу.

Масштаби цього зворотного потоку виявилися несподівано великі: до чверті населення Африканського Рогу склали євразійські мігранти. Потім вони, очевидно, поширилися по всьому континенту.

«Питання ось у чому — що змусило їх раптом зірватися з місця і відправитися до Африки?», — відзначає співавтор статті Андреа Маніка (Andrea Manica). Очевидних кліматичних стимулів для цієї міграції поки не виявили. За даними археології видно тільки, що прибуття близькосхідного населення збігається з початком культивування на сході Африки пшениці і вівса — тобто, мігранти допомогли розвинути сільське господарство на своїй новій батьківщині.

«Геноми цього міграційного потоку розсіялися по всьому континенту — до йоруба на західному узбережжі і пігмеїв мбуті в серці конголезьких джунглів. Сім і шість відсотків геному цих народів мають євразійське походження», — розповів один з авторів статті Маркос Гальєго Льоренте (Marcos Gallego Llorente). Сталося це розсіювання через декілька тисячоліть потому прибуття євразійців, при експансії бантуязычных народів в центральну і південну частину континенту.

Що стосується сучасних жителів Землі, то безпосередніми нащадками людини з Моти виявилися ефіопи з того ж нагір’я (у них знайшлися спільні гени, що відповідають за адаптацію до високогірних умов і непереносимість лактози). До неолітичних хліборобів Євразії ближче всього є сучасні сардінці: їх острів був відносно ізольований від пізніших міграцій.