Виявлено місце походження середньовічної чуми

Вчені зі Стерлінгського університету в Шотландії та Тюбінгенського університету в Німеччині встановили місце, звідки почала поширюватися чума в Середньовіччі. На думку авторів роботи, опублікованої в журналі Nature, перші люди заразилися цією хворобою у Киргизії.

Таких висновків про походження хвороби вдалося дійти після аналізу ДНК зубів із давніх поховань. Рішення шукати саме в цьому місці фахівці прийняли завдяки записам 1890 року, в яких було описано кладовище з великою кількістю похованих у 1338-1339 роках, а також зображення на надгробках людей, що загинули від чуми.

Дослідивши сім зразків зубів, вчені змогли зрозуміти, від яких патогенів померли середньовічні жителі цієї місцевості. Фахівці провели секвенування ДНК та порівняли з базою даних існуючих вірусів та бактерій. Аналіз підтвердив наявність Yersinia pestis у організмі загиблих. Крім того, були виявлені інші характерні пошкодження на останках.

Початок пандемії чуми був спровокований диверсифікацією стародавніх штамів захворювання, які переносили блохи переважно на щурах. Знайдений варіант Y. pestis виявився попередником диверсифікації, його виявили у сучасних гризунів у цьому регіоні. Отримані дані свідчать, що вірус, який убив у Середні віки мільйони людей, стався в області стародавнього поховання в Киргизії.