Виявлено яскравий квазар з чорною дірою, що швидко зростає.

Міжнародна група астрономів під керівництвом вчених Австралійського національного університету знайшла чорну діру, що швидко зростає. Цей об’єкт підживлює найяскравіший з відомих квазарів, поглинаючи кожну секунду масу, еквівалентну масі Землі, а його яскравість у сім тисяч разів більша за яскравість Чумацького Шляху. Про відкриття повідомляється у препринті, опублікованому в репозиторії arXiv.

Червоне усунення квазара SMSS J114447.77-430859.3 (J1144) досягає 0,83, що відповідає часу подорожі світла від об’єкта до Землі в сім мільярдів років. Це найяскравіший квазар, відомий за останні 9 мільярдів років космічної історії, і має світність, яка у вісім разів перевищує світність першого виявленого квазара 3C 273 – найяскравішого об’єкта на зоряному небі Землі. Видима зоряна величина об’єкта досягає 14,5, що робить його доступним для спостережень з використанням аматорського телескопа.

Об’єкт J1144 ідентифікували під час пошуку подвійних зірок під час аналізу даних огляду південного неба, отриманих оптичним телескопом SkyMapper. Спектроскопічні спостереження квазара виявили широкі емісійні лінії MgII, H-бета, H-альфа та Ра-бета, що дозволило астрономам оцінити приблизну масу центральної надмасивної чорної діри у три мільярди мас Сонця. Її радіус досягає близько 60 астрономічних одиниць (одна астрономічна одиниця дорівнює великій півосі орбіти Землі). Для порівняння максимальна відстань до Плутона сягає 40 астрономічних одиниць.