Знайдена прабатьківщина євреїв-ашкеназі

У новому дослідженні ізраїльського генетика стверджується, що батьківщиною євреїв-ашкеназі (і їх мови, ідишу) є північний схід сучасної Туреччини — а не Італія, Левант або слов’янські землі. Свої висновки вчений представить у журналі Genome Biology and Evolution.

Еран Елхаїк (Eran Elhaik), який зараз працює в Шеффілдському університеті, з’ясував, що понад 90 відсотків євреїв Східної Європи є нащадками наверненого в іудаїзм близько двох тисяч років тому грекомовного населення.

Елхаїк зібрав історичні, генетичні і географічні дані. За допомогою комп’ютерного моделювання він перевів інформацію ДНК 367 євреїв (і 600 інших жителів Європи і Азії) у географічні координати. Вчений зазначає, що на прабатьківщину ашкеназі вказують три турецькі села (Іскеназ, Ескеназ і Ашаназ), які розташовані на заході Великого шовкового шляху. На думку Елхаїка, сам етнонім «ашкеназ» походить від слова «ашгуза» — так ассірійці та вавілоняни називали скіфів.

Предків ашкеназі навернули в іудаїзм перські євреї. Вони активно торгували, але починаючи з 690-х років гоніння з боку Візантії змусили їх переселитися на територію Хазарії. Саме тоді в говірці пра-ашкеназі з’явилися слов’янські слова.

Після розпаду Хозарського каганату частина євреїв почали мігрувати в Центральну Європу, де змішувалися з місцевими громадами — і так завершився етногенез ашкеназі у звичному для європейців вигляді.