Зростання цін на нафту поставило авіаперевізників під загрозу

Зростання цін на нафту загрожує авіаперевізникам серйозним збільшенням витрат на пальне. Вартість авіагасу на Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі (СПбМТСБ) 6 червня зросла на 4,8%, до 65,5 тисяч рублів за тонну, максимально наблизившись до рекордних березневих показників. Про це пише “Ъ”.

За даними біржі, зараз ціни на авіапаливо перебувають на максимальних рівнях на тлі зростання цін на нафту до 120 доларів за барель. Додатковий ціновий тиск чинить сезонне збільшення кількості авіаперельотів.

Наразі авіакомпанії компенсують подорожчання авіагасу за рахунок демпферного механізму, який запрацював у вересні минулого року. З бюджету перевізники одержують 65 відсотків різниці між експортною вартістю гасу та фіксованою оптовою ціною в Росії. У 2022 році цей показник становить 55,9 тисяч рублів за тонну.

У березні авіакомпанії отримали рекордні компенсації по демпферу: загалом у галузі вони оцінювалися в 17 мільярдів рублів. Проте, зазначають експерти, такі показники були зумовлені високими цінами на нафту та девальвацією рубля. Так, у березні демпфер становив 56,4 тисяч рублів за тонну, але вже в травні його значення зменшилося більш ніж удвічі до 25,4 тисяч рублів за тонну.

Експерти, опитані Ъ, нагадують, що вартість палива становить значну частку в собівартості квитка. «З урахуванням подовження низки маршрутів цього року зниження рівня компенсації за подальшого зростання ціни може вкрай негативно позначитися на фінансових результатах перевізників». У разі подальшого зростання цін та скорочення демпфера у авіакомпаній не залишиться можливості перекласти паливні витрати на пасажира, зазначає співрозмовник агентства.

Раніше стало відомо, що російські авіакомпанії Royal Flight і Azur у зв’язку з санкціями, що діють, планують звільнити близько 450 пілотів. Під скорочення потрапили пілоти, що літали на Boeing 737 та 777, а також другі пілоти. Надлишок екіпажів виникла після того, як повітряні судна були передані лізингодавцю.